RADNI NOWEJ KADENCJI 2024 – 2029

Grupa docelowa:

Szkolenie skierowane jest do radnych gminy, radnych powiatu, a także do osób zajmujących się obsługą rady, sekretarzy i wszystkich pracowników samorządowych, którzy chcą poszerzyć wiedzę z zakresu funkcjonowania rady, praw i obowiązków radnych oraz tworzenia uchwał i ich przyjmowania.

Metody:

  • Wykład
  • prezentacja
  • dyskusja
  • odpowiedzi na pytania uczestników

Program:

  1. Prawa i obowiązki radnego (zwolnienie radnego z obowiązków zawodowych, ochrona stosunku pracy, należne diety i zwrot kosztów podróży, oświadczenia majątkowe, czego radnemu nie wolno?).
  2. Praca radnego w radzie i komisjach (udział w pracach rady, w jakich głosowaniach radny nie może uczestniczyć, jaką odpowiedzialność ponosi przed mieszkańcami, czy radny musi brać udział w komisjach).
  3. Sesja rady gminy / powiatu (jak powinna być zwołana, ilu radnych musi w niej uczestniczyć, czym jest głosowanie tajne i imienne, jak liczy się większość, czy można zmienić porządek obrad, jak złożyć interpelację lub zapytanie).
  4. Zadania rady gminy / rady powiatu. Czy rada może coś nakazać wójtowi / zarządowi powiatu?
  5. Procedura uchwałodawcza (kto może złożyć projekt uchwały, jakie wymogi powinien spełniać, kto może zgłosić poprawkę, czym jest prawo miejscowe).
  6. Organy nadzoru nad działalnością uchwałodawczą (wojewoda, Regionalna Izba Obrachunkowa, sądy administracyjne).
  7. Uchwała budżetowa (jaka jest procedura uchwalania, co to jest prowizorium i wieloletnia prognoza finansowa, jak dokonuje się zmian budżetu).
  8. Uprawnienia kontrolne rady gminy / powiatu (w tym komisji rewizyjnej) a uprawnienia kontrolne radnego.
  9. Raport o stanie gminy (powiatu). Absolutorium i wotum zaufania.
  10. Rozpatrywanie przez radę skarg, wniosków i petycji.

Wykładowca:

Magdalena Ługiewicz – radca prawny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, współpracuje także z gminami i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi. Ekspertka w zakresie prawa administracyjnego, samorządowego oraz legislacji. Doświadczona trenerka, prowadząca szkolenia dla pracowników administracji publicznej oraz dla aplikantów radcowskich i adwokackich. Współautorka komentarza do ustawy o samorządzie gminnym. Autorka książek z zakresu legislacji, prawa samorządowego oraz świadczeń rodzinnych.

Termin:    do ustalenia

Czas trwania: 6 godzin lekcyjnych w godz. np. 10.00-15.00

Miejsce:     do ustalenia

Ilość osób: do ustalenia

Cena: do ustalenia

Bądź na bieżąco z naszymi szkoleniami

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco z organizowanymi przez nas szkoleniami. Nie udostępnimy Twoich danych nikomu i będziemy pisać jedynie o wydarzeniach, które mogą Ciebie zainteresować.